Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Jaké jsou příčiny zářijového přemnožení slova „smetana“ na českých sociálních sítích.

23. 09. 2023 23:20:15
Občas se některé slovo přemnoží. Třeba letos v září se přemnožilo slovo "smetana" , i když Smetanova Litomyšl už byla a smetana na vaření či šlehání také výrazně nezdražila. Přesto se pořád mluví o smetaně. Proč?

Na Fb / nyní přejmenovaného na Metu / jsem našel aplikaci, která na časové ose zobrazuje pořadí českých slov nejčastěji používaných ve veřejném prostoru. To mne zaujalo. Při vyhledávání jsem vyloučil všechny spojky, zájmena, předložky, pomocná slovesa a takzvanou slovní vatu, jako „vole“, „prostě“, „v podstatě“, „víš co“, nadčasové evergreeny „pan“ „paní“, „láska“ , „žena“, „dítě“ a zaměřil se na slova, která se v určitém časovém období invazivním způsobem přemnožila, tak jako v rostlinné říši třeba bolševník nebo momentálně křídlatka japonská anebo v živočišné říši norek americký či děsivý plzák španělský – postrach všech drobných zahrádkářů.

Kdo nezná naše specifické české podmínky, nemá vůbec šanci zjistit, proč právě tohle slovo nebo slovní spojení se rozlétlo po celé naší kotlince jako asijská sršeň. Například od přelomu padesátých až šedesátých let, kdy v rádiu kraloval hit „Kam letí ten čáp“, se slovo „čáp“ a jeho odvozeniny pohybovalo hluboko v hloubi peletonu nejčastěji používaných českých slov. Pak po mnoha letech najednou došlo k jeho přemnožení ve slovním spojení „čapí hnízdo.“ V devadesátých letech zase v hlubokém míru, kdy od konce první světové války uběhlo více než sedmdesát let, se stal slovní hit z roku 1914 „sarajevský atentát“ překvapivým skokanem roku 1997, který se v žebříčku top ten umístil v první pětce nejvíce invazivních slov. V politologii jsem celkem kovaný, takže po příčinách těchto slovních kalamit jsem nemusel nijak složitě pátrat. Jen pro neznalého cizince muselo být záhadou cože ti Češi pořád měli s tím chilským pérem / kdo by rozlišoval od sebe pero a péro /. Faktem je, že na delší dobu se u nás přemnožilo chilské pero jako kůrovec na Šumavě.

Poněkud více jsem se zapotil při vysvětlování náhlého vzestupu červených trenek, které přechodně vytlačily do té doby užívanější slovo slipy. Dlouho jsem šel po falešné stopě a studoval dobové módní časopisy, ale nikam se nedostal a opravdu už nevěděl, jak z toho ven, až mi najednou naskočilo Ztohoven a byl jsem rázem doma.

Přiznám se, že ne vždy jsem příčinu invazivního výskytu určitého slova odhalil. Vždy však šlo o průlet komety, po níž za pár hodin nezůstal na nebi ani ohon. Většinou se jednalo o nějakou fackovačku při Výměně manželek nebo spálené svatební koláče v Peče celá země či kopačky v reality show Love island Česko a Slovensko. Pokud však kalamita trvala alespoň jeden měsíc, blížila se úspěšnost mé detektivní práce úrovni mord party z pražského prvního oddělení.

Letošní září mi však dalo docela dost zabrat. Vyhledávací aplikace mi od počátku tohoto měsíce najednou začala signalizovat zvýšenou frekvenci slova „smetana“. Nejprve jsem tomu nevěnoval velkou pozornost. Mohlo jít jen o nějakou banální záležitost, například že nějaký obchodní řetězec bezdůvodně prodával dvanácti procentní smetanu na vaření za cenu třiatřiceti procentní smetany na šlehání, načež se na diskuzních fórech vzedmula blesková tsunami rozhořčených reakcí. Jenže jak šly dny, tak četnost „smetany“ prudce narůstala a začala se drát do první desítky nejvíce užívaných slov.

Nejprve jsem začal lovit v oblasti, kde jsem nejvíce doma a to je politika. První mě napadl Agrofert. Za vším hledej Babiše, to dá rozum. Třeba Agrofert usiluje o dotace na novou výrobní linku produkující smetanu s desetiprocentním přídavkem rostlinného řepkového oleje. Dále se mohlo jednat o prudké zdražení mléčných výrobků a smetany zvláště. Ke zvýšení cen ale nedošlo, jak jsem zjistil. Možná probíhá v Litomyšli hudební festival věnovaný hudbě Bedřicha Smetany. Ten však už proběhl. Pak jsem si vzpomněl, že v televizi se rozběhla soutěž MasterChef Česko. Asi tam muselo dojít k nějakému skandálu, kdy jeden ze soutěžících totálně zmastil svíčkovou na smetaně. Opět vedle.

Nezbývalo mi, než se přeměnit z Holmese na lehce natvrdlého dr. Watsona a požádat svou ženu o pomoc.

„Napadá mě, milý Watsone, prima řešení tvého případu.“

„Stačí mi řešení. Každé správné řešení je ve své podstatě prima“, poučil jsem ji.

„Dám ti ,doktore Watsone, ještě jednu nápovědu. Notre- Dame v Paříži.“

„A jakou to má spojitost se smetanou na vaření?“

„Přihořívá, Watsone. Doslova hoří, jako ta katedrála. Více ti už neřeknu. Zkus být také geniální.“

Nenapadlo mě nic chytřejšího, než si ve vyhledávači zadat obrázky s hořící katedrálou Notre Dame v Paříži. Pak mě při pohledu na jeden z vyhledaných fotek všechno docvaklo. Nejslavnější smetanou je momentálně, alespoň co se září týče, Emma Smetana – hlavní představitelka prý dosud nejhoršího televizního seriálu Eliška a Damián televize Prima a dívka se smutnou tváří na selfíčku s pozadím hořící katedrály Notre Dame, které svého času obletělo svět stejně jako předtím slavný virál s chilským perem.

Jak jednoduché, Watsone.

Autor: Vilém Ravek | sobota 23.9.2023 23:20 | karma článku: 24.49 | přečteno: 873x

Další články blogera

Vilém Ravek

Chlapečku, nejdřív přežij Satanáše, pak si užij Mikuláše.

Už se zase blíží Mikuláš, milé děti a hlavně rodiče. Čertů vylézajících kdesi ze skalních dutin a starých opuštěných sklepů bude přebytek, ale dětských psychologů nedostatek. Ještě si to rozmyslete.

24.11.2023 v 17:49 | Karma článku: 15.97 | Přečteno: 202 | Diskuse

Vilém Ravek

Efekt šeptající galerie

Vzdálenost mezi srncem a srnou je zpočátku velká. Pak srna zvolní svůj spěch a srnec se začne přibližovat. Nakonec se srna zastaví a dovolí srnci spojení / náhodně odposlechnuto na mysliveckém bále /.

5.11.2023 v 18:07 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 227 | Diskuse

Vilém Ravek

Asijská sršeň sice vraždí naše včely, ale to přece nevylučuje mírové řešení problému

Asijská sršeň sice likviduje naše včely, ale když ji budeme oplácet stejnou měrou, klesneme na její úroveň. Copak neexistuje nějaké mírové řešení? Musíme se o to aspoň pokusit.

14.10.2023 v 15:55 | Karma článku: 39.65 | Přečteno: 3825 | Diskuse

Vilém Ravek

Průšvih. Letos na dovolené se mi definitivně zlomil stojan.

Dovolené za hranicemi všedních dnů považuji za celkem riskantní záležitost. Stát se může opravdu cokoliv a to nejen Agátě Hanychové a Jaromíru Soukupovi.

5.10.2023 v 18:11 | Karma článku: 19.07 | Přečteno: 439 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vlastimil Fürst

Ztracená africká diaspora

Zatímco o transatlantickém obchodu s otroky jste jistě slyšeli (a jeho živoucím důkazem jsou miliony černochů v Severní i Jižní Americe), diaspora, o které píšu dnes, je méně známá.

30.11.2023 v 11:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 18 | Diskuse

Karel Trčálek

Byla učitelům stávka skutečně ukradena, či jen některá média udělala z komára mastodonta?

Některá média si dovolila nazvat stávku učitelů za ukradenou. Co jsou to za média? Kdo jim to dovolila? Naštěstí jsou ale tato média v menšina a zdravá většina médií nedala prostor štváčům, popírajícím úspěšnost učitelské stávky!

30.11.2023 v 9:19 | Karma článku: 9.09 | Přečteno: 83 | Diskuse

Josef Prouza

Dámský přirození jako dopravní značka? V pohodě, voddělí to zrna vod plev

Tendle rok je v EU zaváděná nová dopravní značka s kosočtvercem. Začali s tím ve Francii. Tak buď jde o nechutný lobování Renaultu na francouzským ministerstvu dopravy nebo nám tadle značka má napovědět, pro koho je. Vyberte si.

30.11.2023 v 9:11 | Karma článku: 16.62 | Přečteno: 206 | Diskuse

Karel Trčálek

Fialovy igelitové botičky lze pochopit. Kdo by se chtěl zamazat od proruských dezolátů?

Zatímco statisíce zbídačelých odborářů směřovaly do Prahy, aby na tamní tvrdé dlažbě demonstrovaly proti své bídě, zamířil Petr Fiala přesně opačným směrem, aby se čvachtal v bahýnku...

30.11.2023 v 8:17 | Karma článku: 11.98 | Přečteno: 121 | Diskuse

Josef Nožička

Byla učitelům stávka "ukradena", nebo jen některá média udělala z komára velblouda?

Od médií mi přijde poněkud přehnané psát kvůli záležitosti se Sterzikem alias "Vidlákem" o "ukradené" stávce.

30.11.2023 v 8:10 | Karma článku: 19.64 | Přečteno: 242 |
Počet článků 271 Celková karma 22.55 Průměrná čtenost 1580

Glosátor dění kolem nás, který se pokouší hledat perličky na dně, i když tuší, že tam najde /většinou/ něco zcela jiného. Někdy se však zadaří.

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...