Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Zavři pant, dostal jsem grant

24. 07. 2023 20:27:52
I ve vědě platí to samé, co v byznysu. Důležité není něco vyzkoumat, důležité je najít někoho, kdo je to ochoten zafinancovat či koupit. Takže zavři pant, dostal jsem grant.

Některým vědeckým výzkumům jako například - Využitelnost altermagnetů pro technologie ultrarychlých digitálních pamětí a neuromorfních logiko-paměťových součástek -, rozumím jako koza petrželi. Jiným vědeckým výzkumům jako například - Proč koza nerozumí petrželi - , sice rozumím, neboť mi také není jasné, proč zrovna býložravá koza nemá rozumět petrželi, ale zase nechápu, že je někdo ochotný takovýto výzkum financovat. Pro ilustraci uvedu několik podobných výzkumů často trvajících i několik desítek let, které se doopravdy realizovaly. Podotýkám, že se ve všech případech jednalo o zahraniční výzkumy, nikoliv naše.

- Po výzkumu, který trval čtyřicet let, vědci došli k převratnému závěru, že jeleni, kteří mají hodně laní, mnohem rychleji stárnou, než jeleni, kteří mají málo laní anebo nemají žádnou laň. Inu mnoho laní, jelenova smrt. Známe to.

- Jiný vědecký tým zjistil, že hadi, kteří šplhají na strom, se tisknou ke stromu třikrát silněji než je k udržení nezbytně nutné. Čili, jak by řekl Pythagoras, síla tisku hada ke kůře stromu se rovná trojnásobku síly tisku k udržení hada na stromě nezbytné. Výzkumný tým však zatím experimentoval pouze s deseti druhy hadů, takže uvidíme, jak to nakonec dopadne.

- Vědci také zkoumali, co vlastně ovlivňuje podobu obrazců vytvářejících se na dně sklenic ze zaschlých zbytků whisky. Nakonec se zjistilo, že rozhodující vliv na tvar vzniklých ornamentů má složení látek vyluhovaných z dubových sudů. K tomu nemám co dodat, neboť v mém případě žádné zbytky whisky k zaschnutí nezanechávám.

- Předmětem zájmu byl i vliv rychlosti na příjemnost pohlazení. Na vzorku tisícovky dobrovolníků a dobrovolnic se zjistilo, že jako nejpříjemnější je vnímáno pohlazení učiněné rychlostí tří až deseti centimetrů za sekundu. Vyzkoušel jsem si to. Při rychlosti nižší než tři vteřiny připomíná „hladitel“ lenochoda po dobrém obědě a při hlazení vyšším než deset vteřin sportovního maséra.

- Grant dostal i výzkumný úkol, který měl rozkrýt záhadu nadprůměrné klouzavosti banánové slupky. Zjistilo se, že za všechno mohou cukry, které se po rozšlápnutí změní v homogenní gelovitý roztok. Já bych udělený grant rozšířil i na lejno, neboť i to bývá častou příčinou uklouznutí. Už dopředu odhaduji, že koňské lejno je mnohem méně klouzavé než lejno kravské, ale vědecky to potvrzené zatím asi není.

- Pro kriminalistiku by mohl mít význam objev přímé úměry mezi růstem teploty nosu a lhaní. Ke zjištění teploty nosu slouží termograf. Až mi u domu zase zazvoní prodejce levné energie, budu se s ním bavit jen za podmínky, že si nechá na nos nasadit termograf.

- Vědci se zabývali i otázkou vlivu barvy auta na pravděpodobnost, že na něm přistane ptačí trus. Zjistilo se, že auta v červené a modré barvě jsou mnohem méně pokálená než auta v barvě zelené a šedé. Zajímavé však je, že auto, ač v barvě červené, je stonásobně více pokáleno, než auto zelené, pokud je zaparkováno pod košatým stromem.

-Jiný výzkumný kolektiv zase zjistil, že pohled na škaredý obrázek snižuje práh bolesti, kdežto pohled na krásný obrázek práh bolesti zvyšuje. To mohu potvrdit z vlastní zkušenosti a teď to mám potvrzené i vědecky.

Přemýšlím, kterým dalším směrem by se měli výzkumníci vydat. Fantazii se meze přece nekladou. Měl bych několik doporučení. První téma bych nazval vliv délky pracovní doby na duševní zdraví pokladních v hypermarketu. Jako mezní hranici bych stanovil okamžik, kdy pokladní dokáže rozpoznat své nejbližší rodinné příslušníky jen pomoci čárového kódu na jejich pruhovaných pyžamech.

Ani ve společenských rubrikách jsem se nic nedočetl o délce rezistence průměrného muže vůči upřenému pohledu zacíleného do míst jeho rozkroku. Zadání bych ještě rozčlenil na interakci pohledu muž – muž a žena – muž. Výsledky by mohly být, ale nemusely, nejsem vědec, takovéhle :

V obou podskupinách 85 % vyšetřovaných mužů si po minutě až sedmi minutách zkontrolovalo, zdali nemají rozepnutý poklopec, z nichž 63% tak učinilo opakovaně. Zajímavé je, že zbylých patnáct procent mužů, kteří si poklopec nezkontrolovalo, bylo ustrojeno v netradičním oblečení, což teprve bude předmětem dalšího vědeckého zájmu. Šlo o toto oblečení : skotský kilt, tepláky a v jednom případě potápěčský skafandr. V obou podskupinách byla patrný u zkoumaných osob sklon ke zvýšené tenzi a někdy až agresi. Více agresivních reakcí jsme zaznamenali v podskupině muž – muž. Jak je zřejmé z připojených videozáznamů, typické verbální projevy agrese byly tyto : „Kemo, máš nějaký problém?“ „Pojď ven !“ „Vo co ti jde?“ Jen ve třech případech jsme zaznamenali velmi opatrnou pozitivní reakci, z nichž u jedné si není výzkumný tým jistý, jestli nešlo pouze o nechtěný tik očního víčka. I v podskupině muž – žena byl u pětiny zkoumaných mužů zaznamenán znatelný regres k atavismu a přinejmenším k opuštění užšího rámce společenského chování. V patnácti případech došlo k silnému očnímu kontaktu s figurantkou a v pěti případech k verbálnímu kontaktu spojeného se svévolným přechodem k oslovení figurantky v druhé osobě jednotného čísla. V jednom případě dokumentovaném připojeným videozáznamem byla figurantka omylem považována za placenou společnici.

Nikoho také zatím nenapadlo požádat o financování výzkumu zaměřeného na vliv klimatizace na sociální stratifikaci české populace. Výzkum by se měl zaměřit na tyto otázky : Které příjmové skupiny si nejčastěji pořizují do domácnosti klimatizaci. Vliv klimatizace na sousedské vztahy. Klimatizace jako symbol sociálního statusu. Chlad jako sdílená hodnota. Nový společenský antagonismus - chlad versus dusno.

I ve vědě platí to samé, co v byznysu. Důležité není něco vyzkoumat, důležité je najít někoho, kdo je to ochoten zafinancovat či koupit. Takže platí - zavři pant, dostal jsem grant.

Autor: Vilém Ravek | pondělí 24.7.2023 20:27 | karma článku: 22.34 | přečteno: 478x

Další články blogera

Vilém Ravek

Chlapečku, nejdřív přežij Satanáše, pak si užij Mikuláše.

Už se zase blíží Mikuláš, milé děti a hlavně rodiče. Čertů vylézajících kdesi ze skalních dutin a starých opuštěných sklepů bude přebytek, ale dětských psychologů nedostatek. Ještě si to rozmyslete.

24.11.2023 v 17:49 | Karma článku: 15.97 | Přečteno: 202 | Diskuse

Vilém Ravek

Efekt šeptající galerie

Vzdálenost mezi srncem a srnou je zpočátku velká. Pak srna zvolní svůj spěch a srnec se začne přibližovat. Nakonec se srna zastaví a dovolí srnci spojení / náhodně odposlechnuto na mysliveckém bále /.

5.11.2023 v 18:07 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 227 | Diskuse

Vilém Ravek

Asijská sršeň sice vraždí naše včely, ale to přece nevylučuje mírové řešení problému

Asijská sršeň sice likviduje naše včely, ale když ji budeme oplácet stejnou měrou, klesneme na její úroveň. Copak neexistuje nějaké mírové řešení? Musíme se o to aspoň pokusit.

14.10.2023 v 15:55 | Karma článku: 39.65 | Přečteno: 3825 | Diskuse

Vilém Ravek

Průšvih. Letos na dovolené se mi definitivně zlomil stojan.

Dovolené za hranicemi všedních dnů považuji za celkem riskantní záležitost. Stát se může opravdu cokoliv a to nejen Agátě Hanychové a Jaromíru Soukupovi.

5.10.2023 v 18:11 | Karma článku: 19.07 | Přečteno: 439 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vlastimil Fürst

Ztracená africká diaspora

Zatímco o transatlantickém obchodu s otroky jste jistě slyšeli (a jeho živoucím důkazem jsou miliony černochů v Severní i Jižní Americe), diaspora, o které píšu dnes, je méně známá.

30.11.2023 v 11:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Karel Trčálek

Byla učitelům stávka skutečně ukradena, či jen některá média udělala z komára mastodonta?

Některá média si dovolila nazvat stávku učitelů za ukradenou. Co jsou to za média? Kdo jim to dovolila? Naštěstí jsou ale tato média v menšina a zdravá většina médií nedala prostor štváčům, popírajícím úspěšnost učitelské stávky!

30.11.2023 v 9:19 | Karma článku: 9.09 | Přečteno: 91 | Diskuse

Josef Prouza

Dámský přirození jako dopravní značka? V pohodě, voddělí to zrna vod plev

Tendle rok je v EU zaváděná nová dopravní značka s kosočtvercem. Začali s tím ve Francii. Tak buď jde o nechutný lobování Renaultu na francouzským ministerstvu dopravy nebo nám tadle značka má napovědět, pro koho je. Vyberte si.

30.11.2023 v 9:11 | Karma článku: 16.62 | Přečteno: 217 | Diskuse

Karel Trčálek

Fialovy igelitové botičky lze pochopit. Kdo by se chtěl zamazat od proruských dezolátů?

Zatímco statisíce zbídačelých odborářů směřovaly do Prahy, aby na tamní tvrdé dlažbě demonstrovaly proti své bídě, zamířil Petr Fiala přesně opačným směrem, aby se čvachtal v bahýnku...

30.11.2023 v 8:17 | Karma článku: 11.98 | Přečteno: 124 | Diskuse

Josef Nožička

Byla učitelům stávka "ukradena", nebo jen některá média udělala z komára velblouda?

Od médií mi přijde poněkud přehnané psát kvůli záležitosti se Sterzikem alias "Vidlákem" o "ukradené" stávce.

30.11.2023 v 8:10 | Karma článku: 19.64 | Přečteno: 245 |
Počet článků 271 Celková karma 22.55 Průměrná čtenost 1580

Glosátor dění kolem nás, který se pokouší hledat perličky na dně, i když tuší, že tam najde /většinou/ něco zcela jiného. Někdy se však zadaří.

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...