Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Jedenácté přikázání : Neuveď do diskomfortu bližního svého

2. 07. 2023 16:10:08
Podle současných měřítek existuje už tolik potenciálně zraňujících slov, že pokud se jim mám vyhnout, pozbývám schopnost srozumitelné komunikace. Říci cokoliv ne zrovna pozitivního je složitější, než vytáhnout ježka z klece.

Nemá cenu chodit kolem horké kaše. Už delší dobu mezi smrtelné hříchy patří uvést někoho do stavu diskomfortu. Naposledy bouchly saze výtvarníkovi a pedagogovi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové Jiřímu Černickému. Podobně jako Zdeněk Svěrák ve Vratných lahvích oznámil, že už to nebude dělat, že už nebude učit, protože už tady / VŠUP/ totiž není rád. Jako typický představitel BOOMera / tak se označují ti, kteří se narodili mezi lety 1946 až 1965 / nepřekousl oprávněné výtky svých žáků, že se nechal unést rádoby vtipným popisem vnad Willendorfské Venuše, až příliš příkře odmítl nápad znárodnit soukromé umělecké sbírky a kritickou reflexí předložených studentských prací uvedl své žáky do non komfortního stavu.

Podle současných měřítek existuje seznam už tolika slov, která sice jsou spisovná, ale potenciálně zraňující, že pokud se jim mám vyhnout, pozbývám schopnost srozumitelné komunikace. Říci cokoliv ne zrovna pozitivního / rozuměj negativního / je složitější, než vytáhnout ježka z klece. Ovšem i nekorektně formulovaná pochvala může uvést oslovenou – osloveného do těžkého stavu diskomfortu. Třeba říci - jsi anticky krásná - může být vyloženo buď jako projev sexismu nebo naopak jako urážlivé připomenutí vyššího věku dotyčné, neboť antická rovná se starověká. Vtipkovat už vlastně ani není možné. Felix Holzmann by si v dnešní době ani neškrtl. Dělat si šprťouchlata z alternativně bystrých / rozuměj přitroublých / spoluobčanů je cynismus převlečený za humor. I Marek Eben, donedávna považovaný za vzorového něžného slušňáka, je v poslední době stále častěji kritizován za své neurvalé vtipkování, které by se spíše hodilo někde do přístavní krčmy a ne na slavnostní zahájení karlovarského filmového festivalu. V rádoby laskavém duchu požádal přítomné dámy, že pokud se budou na toaletách tvořit fronty, mohou směle vyrazit na ty pánské, neboť dnes má právo kdokoliv se cítit jako muž a nikdo proti tomu nemůže nic namítat. Tím ovšem uvedl do stavu diskomfortu přinejmenším přítomnou švédskou filmovou hvězdu Alici Vikander, která ten večer uváděla film Královský gambit, jehož tématem jsou dějiny ovládané muži.

Abych se však ještě vrátil k učitelům, kteří už to nebudou dělat, protože už ve škole nejsou rádi. Inu jak se říká, starého psa novým kouskům nenaučíš. Podle mého však i mladý pes, aby obstál, musí mít, když zůstanu u psů, inteligenci jako border kolie a zručnost jako cirkusový pudl. Už třeba způsob, jak se označují hrubky v pravopisných diktátech. Ostře červená barva připomínající krev už sama o sobě působí zneklidňujícím dojmem. Když je hrubek více, mění se stránka s napsaným diktátem doslova v tratoliště jako v nějakém béčkovém hororu. Řešením by snad mohlo být opravovat chyby neviditelným inkoustem, který by se zviditelnil až po osvícení speciální lampou. Bylo by pak na studentovi samotném zda chce nebo nechce zvědět, z jakých důvodů dostal zase pětku. A jsme u toho. Známkování samo o sobě je stresující. Označit bližního svého jako nedostatečného je, nebo brzy bude, považováno za zavrženíhodné. Nejhorší stupeň ohodnocení by měl končit u čtverky nebo ještě lépe u trojky. Všichni přece mají mít právo být alespoň dobří. Proč by ale ten, který je dobrý, neměl nárok na pochvalu? Vždyť pochvala se stane jediným povoleným prostředkem výchovy. Z toho důvodu je tedy nelogické, aby dobrý nemohl být zároveň chvalitebným. Pak ovšem vznikne problém, co s těmi několika výbornými v moři dobrých chvalitebných. Taková situace musí časem u výborných vyvolávat nezdravý pocit výlučnosti spojený s pocitem osamělosti. Psychologové tento stav nazývají syndromem Robinsona Crusoe, ale i chvalitebně dobří se mohou cítit diskomfortně a propadat malomyslnosti. Student je ve své podstatě velmi křehký tvor. Škola by se pro něj měla stát jakýmsi ochranným skleníkem se stálou teplotou, která by se neměnila ani v případě pokračujícího globálního oteplování.

Abych řekl pravdu, sám se divím, jak jsem vůbec mohl bez trvalé úhony přežít svá školní a studentská léta. I když jsem se učil relativně dobře, většinou jsem se nalézal v trvalém diskomfortu. Ten byl přerušován jen krátkými záblesky radosti, když učitelka vyslyšela naše varování napsané na tabuli -Ten, kdo zkouší na Vánoce, nemá štěstí v novém roce – nebo když se jelo na školní výlet. Tělesné tresty sice byly zakázány, ale neuvědomělými rodiči tolerovány ne-li rovnou vyžadovány. Už tehdy ovšem panovala genderová nespravedlnost, byť obrácena naruby. Pohlavky schytávali výhradně kluci, holčičky byly ve vatě. Pokud se našel kluk, který získal holčičí privilegium a byl ušetřen pohlavků a tzv. ořechů / protisměrné přejetí zatnutým ukazováčkem přes vlasovou pokrývku na temeni / , většinou trpěl v chlapeckém kolektivu pocitem vyloučenosti. Z dnešního pohledu připomínalo tehdejší základní školství vojenský přijímač pro budoucí paragány. Podle vyprávění našich rodičů a prarodičů to však ještě byla procházka růžovým sadem. Nejpodivuhodnější na jejich vzpomínkách bylo, že největší világoš hrozil na hodině katechismu. Pokud někdo nedokázal vyjmenovat deset přikázání, dostal napráskáno rákoskou. Škoda, že tehdy ještě neexistovalo jedenácté přikázání : Neuveď do diskomfortu bližního svého.

Autor: Vilém Ravek | neděle 2.7.2023 16:10 | karma článku: 24.71 | přečteno: 500x

Další články blogera

Vilém Ravek

Chlapečku, nejdřív přežij Satanáše, pak si užij Mikuláše.

Už se zase blíží Mikuláš, milé děti a hlavně rodiče. Čertů vylézajících kdesi ze skalních dutin a starých opuštěných sklepů bude přebytek, ale dětských psychologů nedostatek. Ještě si to rozmyslete.

24.11.2023 v 17:49 | Karma článku: 15.97 | Přečteno: 202 | Diskuse

Vilém Ravek

Efekt šeptající galerie

Vzdálenost mezi srncem a srnou je zpočátku velká. Pak srna zvolní svůj spěch a srnec se začne přibližovat. Nakonec se srna zastaví a dovolí srnci spojení / náhodně odposlechnuto na mysliveckém bále /.

5.11.2023 v 18:07 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 227 | Diskuse

Vilém Ravek

Asijská sršeň sice vraždí naše včely, ale to přece nevylučuje mírové řešení problému

Asijská sršeň sice likviduje naše včely, ale když ji budeme oplácet stejnou měrou, klesneme na její úroveň. Copak neexistuje nějaké mírové řešení? Musíme se o to aspoň pokusit.

14.10.2023 v 15:55 | Karma článku: 39.65 | Přečteno: 3825 | Diskuse

Vilém Ravek

Průšvih. Letos na dovolené se mi definitivně zlomil stojan.

Dovolené za hranicemi všedních dnů považuji za celkem riskantní záležitost. Stát se může opravdu cokoliv a to nejen Agátě Hanychové a Jaromíru Soukupovi.

5.10.2023 v 18:11 | Karma článku: 19.07 | Přečteno: 439 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Veronika Valíková Šubová

Kdo se má v těch dezolátech vyznat?

Jak má prostý člověk vědět, kdo je "dezolát?" Jak se má vyznat v "dezolátní sféře", pokud ji pravidelně nesleduje? A znali umělci v roce 1977 při podpisu "anicharty" text Charty 77 a všechny její signatáře?

30.11.2023 v 11:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Ztracená africká diaspora

Zatímco o transatlantickém obchodu s otroky jste jistě slyšeli (a jeho živoucím důkazem jsou miliony černochů v Severní i Jižní Americe), diaspora, o které píšu dnes, je méně známá.

30.11.2023 v 11:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 74 | Diskuse

Karel Trčálek

Byla učitelům stávka skutečně ukradena, či jen některá média udělala z komára mastodonta?

Některá média si dovolila nazvat stávku učitelů za ukradenou. Co jsou to za média? Kdo jim to dovolila? Naštěstí jsou ale tato média v menšina a zdravá většina médií nedala prostor štváčům, popírajícím úspěšnost učitelské stávky!

30.11.2023 v 9:19 | Karma článku: 11.66 | Přečteno: 118 | Diskuse

Josef Prouza

Dámský přirození jako dopravní značka? V pohodě, voddělí to zrna vod plev

Tendle rok je v EU zaváděná nová dopravní značka s kosočtvercem. Začali s tím ve Francii. Tak buď jde o nechutný lobování Renaultu na francouzským ministerstvu dopravy nebo nám tadle značka má napovědět, pro koho je. Vyberte si.

30.11.2023 v 9:11 | Karma článku: 18.37 | Přečteno: 268 | Diskuse

Karel Trčálek

Fialovy igelitové botičky lze pochopit. Kdo by se chtěl zamazat od proruských dezolátů?

Zatímco statisíce zbídačelých odborářů směřovaly do Prahy, aby na tamní tvrdé dlažbě demonstrovaly proti své bídě, zamířil Petr Fiala přesně opačným směrem, aby se čvachtal v bahýnku...

30.11.2023 v 8:17 | Karma článku: 12.99 | Přečteno: 140 | Diskuse
Počet článků 271 Celková karma 22.55 Průměrná čtenost 1580

Glosátor dění kolem nás, který se pokouší hledat perličky na dně, i když tuší, že tam najde /většinou/ něco zcela jiného. Někdy se však zadaří.

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...