Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Neupravená verze pohádky Červená Karkulka se bez varovného příbalového letáku neobejde

13. 04. 2023 17:38:35
Tak jsem si naschvál přečetl původní originální verzi pohádky Červená Karkulka od K. J. Erbena a došel k závěru, že po jejím přečtení by dnešní průměrné dítě, byť zvyklé na drsné počítačové střílečky, dostalo osypky.

Tak jsem si naschvál přečetl původní neupravenou verzi pohádky Červená Karkulka od K. J. Erbena a došel jsem k závěru, že dnešní průměrné dítě, i když denně hraje počítačové střílečky, v nichž všude stříká krev a jiné tělní tekutiny jako kečup a hořčice z hambáčů v jídelnách fastfoodových řetězců, by z původní Červené Karkulky dostalo osypky. To samé platí pro většinu klasických pohádek plných překonaných stereotypů, předsudků a toxických názorů na svět kolem nás. Tyto originální pohádky, pokud se vůbec dostanou k dětskému čtenáři, se asi bez varovného příbalového letáku neobejdou. Varovný příbalový leták, který zatím známe jen z oblasti farmacie, by u Erbenovy Červené Karkulky měl vypadat asi takto:

Vážený zákazníku, dříve než předáte tuto neupravenou publikaci Červené Karkulky svému dítěti, pozorně se seznamte s celou příbalovou informací, neboť pro Vás obsahuje velmi důležité údaje.

- Než začnete pohádku číst Vy nebo Vaše dítě, doporučujeme konzultaci s dětským psychologem a případně i školním výchovným poradcem.

- Zvažte vhodnost četby pohádky v případě, že Vaše dítě trpělo nočním pomočováním i po třetím roce věku, má alergii na domácí zvířata zejména pak psy anebo ještě nedokončilo předmět prvouka pro druhé třídy s důrazem na environmentální výchovu a základní podmínky života. Jednoduchým testem, například minutovým pobytem v šatní skříni, si ověřte, zdali se u Vašeho dítěte neprojevuje sklon ke klaustrofobickým reakcím.

-Nežádoucí kombinace četby neupravené Červené Karkulky s četbou jiných literárních děl.

Jedná se o tyto díla : Pes baskervillský, scénář filmu Na samotě u lesa, Jak šlo vejce na vandr a zvláště pak neupravená verze pohádky Otesánek.

-Způsob četby.

Pokud vám dětský psycholog nestanoví rozvrh četby a její dávkování jinak, doporučujeme u dětí do šesti let číst pohádku formou krátkých pokračování ne delších než pět minut, nejlépe v odpoledních hodinách. Mezi ukončením četby a dobou spánku nesmí uplynout doba kratší tří hodin. U dětí od šesti let lze denní dávku četby prodloužit až na osm minut. Pokud zjistíte, že dítě čte v kombinaci s Červenou Karkulkou i Otesánka, ihned se kontaktujte s dětským psychologem nebo v akutním případě volejte do Dětského krizového centra.

- Možné nežádoucí účinky.

Pokud budete dodržovat shora uvedené pokyny, měla by se četba Červené Karkulky obejít bez nežádoucích účinků. Přesto je nelze zcela vyloučit. Jeden z deseti čtenářů může trpět přechodnou nespavostí, pocitem stísněnosti a zhoršením školního prospěchu. Jeden ze sta čtenářů prodělá po přečtení pohádky záchvat panické ataky, projevují se u něho poruchy chování, záškoláctví , konzumace návykových látek a strach z uzavřených prostor. Zatím byl zaznamenán jeden případ / ne zcela hodnověrně doložený / kdy mělo dojít k pokusu o úmyslné zabití německého ovčáka.

Disclaimer:

Upozorňujeme, že se názorově distancujeme od některých pasáží obsažených v publikaci. Především jde o tyto úryvky : „Když Karkulka přišla do lesa, potkala vlka. Ale ona nevěděla, jaké je to zlé zvíře.“

Jde o zastaralý pohled na vlka, který neodpovídá nynějšímu environmentálnímu pohledu na fungování a rovnováhu přírodního ekosystému.

„To mladé, buclaté děvčisko bude tučný kousek, ten bude lépe chutnat, než ta stará“

Tato věta může nevhodně posilovat mezigenerační antagonismy a utvrzovat sklony k diskriminaci založené na věku.

„Myslivec vzal nůžky a spícímu vlku se jal párat břicho.“

V daném případě jednání myslivce naplňuje skutkovou podstatu trestného činu týrání zvířat podle §302 trestního zákona.

„Babička snědla koláč a vypila víno, které ji Karkulka přinesla, a tím se zas posilnila.“

Z kontextu vyprávění je zřejmé, že se jednalo nejméně o 0,7 litrovou láhev vína, kterou babička jednorázově zkonzumovala, čímž došlo, dle autora, k jejímu tělesnému posilnění. Redakce se zříká odpovědnosti, pokud se dětský čtenář s touto pasáží ztotožní a vezme si ji za svou.

Autor: Vilém Ravek | čtvrtek 13.4.2023 17:38 | karma článku: 27.27 | přečteno: 654x

Další články blogera

Vilém Ravek

Chlapečku, nejdřív přežij Satanáše, pak si užij Mikuláše.

Už se zase blíží Mikuláš, milé děti a hlavně rodiče. Čertů vylézajících kdesi ze skalních dutin a starých opuštěných sklepů bude přebytek, ale dětských psychologů nedostatek. Ještě si to rozmyslete.

24.11.2023 v 17:49 | Karma článku: 15.97 | Přečteno: 202 | Diskuse

Vilém Ravek

Efekt šeptající galerie

Vzdálenost mezi srncem a srnou je zpočátku velká. Pak srna zvolní svůj spěch a srnec se začne přibližovat. Nakonec se srna zastaví a dovolí srnci spojení / náhodně odposlechnuto na mysliveckém bále /.

5.11.2023 v 18:07 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 227 | Diskuse

Vilém Ravek

Asijská sršeň sice vraždí naše včely, ale to přece nevylučuje mírové řešení problému

Asijská sršeň sice likviduje naše včely, ale když ji budeme oplácet stejnou měrou, klesneme na její úroveň. Copak neexistuje nějaké mírové řešení? Musíme se o to aspoň pokusit.

14.10.2023 v 15:55 | Karma článku: 39.65 | Přečteno: 3825 | Diskuse

Vilém Ravek

Průšvih. Letos na dovolené se mi definitivně zlomil stojan.

Dovolené za hranicemi všedních dnů považuji za celkem riskantní záležitost. Stát se může opravdu cokoliv a to nejen Agátě Hanychové a Jaromíru Soukupovi.

5.10.2023 v 18:11 | Karma článku: 19.07 | Přečteno: 439 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Jan Jurek

Výjezd na vrchol

Sedne si v malém sadu u vedlejší silnice. Natrhal si třešně tak akorát pro sebe. Vše působí smysluplně, nehybně. Dotýká se trávy a vidí slunce na azurové obloze. Vzpomene si, jak dříve chodil na lup s kamarády. Honil je sadař ...

29.11.2023 v 18:24 | Karma článku: 8.85 | Přečteno: 116 | Diskuse

Veronika Valíková Šubová

Kristýnka

Tak mojí Kristýnce už je dvacet pět let. Narodila se první neděli adventní, kolem desáté ráno, v roce 1998 ve slavné porodnici Nábřežní, a když ji Čaroděj vytáhl z břicha ven, suše poznamenal:„Nojo, je to kočka.“ A kočkou zůstala.

29.11.2023 v 11:35 | Karma článku: 23.37 | Přečteno: 555 | Diskuse

Ve vlaku

Šedivé mraky se líně povalují na horizontu a vítr si zlehka hraje s popadaným listím. František cestuje lokálkou z práce domů. Dívá se zamyšleně z okna a najednou zaslechne rozhovor dvou cestujících:

29.11.2023 v 10:31 | Karma článku: 9.35 | Přečteno: 233 | Diskuse

Václav Kunft

Lesní cesta

Letos poslední podzimní Poslednina. Musím s ní jít rychle ven, už sněží, přestává být aktuální. Původně jsem myslel, že těch Poslednin bude jenom několik. Říkám si buď rád.

29.11.2023 v 10:19 | Karma článku: 5.48 | Přečteno: 75 | Diskuse

Irena Bátrlová

Příšera z metra

Když se na Reného ve studeném sklepním bytě převrhla pyramida nashromažděných úlovků z místních popelnic a pořádně ho praštila do hlavy, rozhodl se, že dopije zbytek krabicového vína a vyrazí do nočního velkoměsta.

27.11.2023 v 13:52 | Karma článku: 11.56 | Přečteno: 222 | Diskuse
Počet článků 271 Celková karma 22.55 Průměrná čtenost 1580

Glosátor dění kolem nás, který se pokouší hledat perličky na dně, i když tuší, že tam najde /většinou/ něco zcela jiného. Někdy se však zadaří.

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...