Středa 27. května 2020, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. května 2020 Valdemar

Možná přijde i Zdeněk Koudelka.

22. 05. 2020 16:49:18
Možná, že překvapivým jmenováním málo známého nového předsedy Nejvyššího soudu nic nekončí, ale začíná. Co když celé představení vyvrcholí tím, že na jeho konci přijde Zdeněk Koudelka?

Nadávat na Zemana, když už to trvá deset let, je stejně otravné, jako stokrát opakovaný vtip. Přitom je jasné, že máme přesně takového prezidenta a přesně takovou vládu, jakou si zasloužíme. Tím myslím i ty z nás, co volili tzv. demokratickou opozici /tedy včetně mne samotného/. Ostatně nejsme v tom sami. V USA mají svého Trumpa a v Brazílii svého Bolsonara, kteří svými vůdčími schopnostmi za koronavirové krize tak trochu připomínají generály z filmové pohádky Šíleně smutná princezna. Jeden obětuje jedno křídlo a druhý, ještě geniálnější, obětuje křídla rovnou obě. Stockholmským syndromem, zdá se, trpí i odpůrci všech těchto miláčků davu. Stačí, aby Miloš Zeman hodil jen jednu ne zcela ohlodanou kostičku pod stůl svým kritikům a ti už jak z kávové sedliny věští, že ten Miloš možná není až takový, jak si zatím mysleli. Vždyť přece zkritizoval i Vojtěcha Filipa za jeho drsné interview poskytnuté ruskému armádnímu deníku, po kterém by si možná i Lubomír Štrougal cvrkl do trenek. Co na tom, že prezident stejným způsobem odsoudil i ministra zahraničí Petříčka, který porušil slib a zcela nepřerušil osobní kontakty s některými svými kamarády, které ilegálně ,za použití taxislužby, navštívil. „Víte“, řekl MF Dnes, „když si někdo bere místo služebního auta a řidiče taxík, tak chce něco utajit. A já nemám utajování rád.“ Čili krátce : Filip a Petříček – jeden za osmnáct a druhý za dvacet bez dvou. Ostatně ani já nemám utajování rád. Na rozdíl od ministra Petříčka, který v hluboké ilegalitě navštěvuje Miroslava Poche, aby nepohněval prezidenta, tak prezident sám v naprosté tajnosti vybral nového předsedu Nejvyššího soudu. Jmenovací akt na Hradě se téměř podobal vyhlašování Oscara. Pokud na to široká právnická obec kouká s neskrývaným překvapením včetně ministryně spravedlnosti, jejich chyba. Chovají se hystericky. Inu „Quod licet lovi, non licet bovi“.

Aniž bych teď „hystericky“ lamentoval nad způsobem překvapivého jmenování nového předsedy Nejvyššího soudu, které však tentokrát proběhlo bez ohýbání Ústavy, si dovolím ponechat skepsi, kterou mi nesebere ani přirozená touha po happy endu.

Kdo doporučoval vhodné adepty? O paní Benešové to víme, ale z veřejně dostupných zdrojů /konkrétně článku Ondřeje Kudrny z Respektu/ se lze dočíst, že některé soudce z Nejvyššího soudu kontaktoval zástupce Hradu, který se jim představil jako spolupracovník jednoho z nejbližších poradců Miloše Zemana. Nejdůležitější otázkou bylo, zda by v případě svého jmenování byli ochotni souhlasit z přidělením brněnského právníka Zdeňka Koudelky k této instituci. Právě souhlas s Koudelkou byl při schůzkách stanoven jako podmínka pro případné potvrzení do funkce.

Z krátkého projevu prezidenta proneseného v souvislosti s jmenováním nového předsedy Nejvyššího soudu zaznělo ještě kratší odůvodnění :“Rozhodl jsem, jak jsem rozhodl.“ Toť vše. Nový předseda ve svém prvním prohlášení všechny ubezpečil, že za své jmenování nic prezidentu Zemanovi neslíbil. Žádná podmínka k jeho jmenování nepadla.

Opravdu nejsem hysterický, ale to neznamená, že nezůstanu krajně skeptický. Koncem roku uplyne funkční mandát dosavadnímu místopředsedovi NS Romanu Fialovi. Kdo na jeho místo? Opět záleží na prezidentovi, který však bude opět omezen ve výběru podmínkou, že musí jít o dosavadního soudce NS. Zdeněk Koudelka, neúspěšný uchazeč o funkci soudce Ústavního soudu nebo Ombudsmana, zatím podmínku na funkci místopředsedy NS nesplňuje...Leda, že by nový předseda soudu souhlasil s jeho přidělením k této instituci. Pak by se cesta prezidentovi jmenovat do funkce Zdeňka Koudelku otevřela. Někdo by mohl říci, že kuna by se tak dostala do kurníku. Pokud by Jupiterovi /Jovovi/ tato mistrovská partie hraná v příšeří vyšla, to zas bude křiku, ale vítěz opět zůstane, jak obvykle, tentýž.

Dnes se ani v diskuzi, pokud se vůbec nějaká pod článkem rozvine, nic nevyřeší. Kdo nakonec měl pravdu, kdo jen fabuloval a domýšlel si a kdo lhal, se v brzké budoucnosti ukáže.

I kdyby se stalo, že by se opravdu Zdeněk Koudelka stal soudcem NS a možná o něco později i místopředsedou, nechám blogový komentář k této události někomu jinému. Pokud se nestane nic, jsem ochoten se přiznat k přehnanému pesimismu. Kéž by.

Autor: Vilém Ravek | pátek 22.5.2020 16:49 | karma článku: 14.52 | přečteno: 475x

Další články blogera

Vilém Ravek

Šach mat od černé královny.

„Dáme si poslední pusu na rozloučenou?“ „Chtěl bych o dost víc.“ „Leda, když nade mnou vyhraješ. Můžeš si zvolit disciplínu.“ Neváhal ani vteřinu. „Šachy!“

16.5.2020 v 19:27 | Karma článku: 18.64 | Přečteno: 424 | Diskuse

Vilém Ravek

Zdeněk Hřib,Pavel Novotný, Ondřej Kolář – Kronika ohlášené smrti.

Jako kdybychom se ocitli v novele J. G. Marqueze Kronika ohlášené smrti. Zavražděn ale nemá být Santiago Nasar,který připravil o čest nastávající nevěstu, ale Ondřej Kolář, Zdeněk Hřib a Pavel Novotný- naši komunální politici.

2.5.2020 v 18:51 | Karma článku: 39.99 | Přečteno: 13315 | Diskuse

Vilém Ravek

Nejlepším odborníkem na sexuální vztahy je Ústav anorganické chemie Akademie věd ČR.

Máte-li doma proutníka, píchněte mu do zadku jednu ampuli vazopresinu /hormonu věrnosti/ a rázem budete mít monogamního beránka. Než platit drahého kouče, je lepší dát na špičkové chemiky z Akademie věd.

26.4.2020 v 18:12 | Karma článku: 18.01 | Přečteno: 572 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Míka

Korona jako nový normál

Od pondělí nemusíme venku nosit roušky a přesto je někteří nadále nosí. Na internetu jsem se setkal s kritickými pohledy na lidi, kteří chodí do hospod a zahrádek a tam chlastaj pivo, a baví se. To co svého času bylo normální.

27.5.2020 v 14:26 | Karma článku: 8.37 | Přečteno: 177 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Údajné historické nepresnosti v evanjeliu podľa Marka znižujú jeho dôveryhodnosť. 3. časť

Niektorí tvrdia, že evanjelium podľa Marka písal človek, ktorý vôbec nepoznal dobové zvyky v Palestíne v časoch Ježiša.

27.5.2020 v 14:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse

Pavel Rampas

Korona - už je čas na ohlédnutí?

Současná čísla kolem "pandemie" se zdají být velmi otimistická. Můžeme se tu a tam opět nadýchnout bez roušky i bez porušení zákona. Strach se zmírňuje. Statistici už mohou počítat opravdová čísla, ne průměry z odhadů.

27.5.2020 v 13:59 | Karma článku: 5.23 | Přečteno: 86 |

Bohm Vladimir

Kde je naše svobodná vůle?

Co jsme jako lidstvo ještě nevyzkoušeli? Měli jsme krále, císaře, vládce, tyrany, premiéry i prezidenty. Vyzkoušeli jsme komunismus, kapitalismus, nacismus, socialismus, liberalismus i demokracii.

27.5.2020 v 13:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 101 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tady máme odpověď

Psal jsem o tom na svém blogu v článku „Napůl utajená mise“. V úterý 19. května přistál na Ben Gurionově letišti u Tel Avivu airbus z Abú Zabí. Se 14 tunami zdravotnické pomoci pro palestinské Araby.

27.5.2020 v 12:15 | Karma článku: 17.91 | Přečteno: 373 | Diskuse
Počet článků 151 Celková karma 26.21 Průměrná čtenost 1340

Glosátor dění kolem nás, který se pokouší hledat perličky na dně, i když tuší, že tam najde /většinou/ něco zcela jiného. Někdy se však zadaří.

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...