Zdvořilostní návštěva je opakem přátelského posezení.

9. 09. 2019 19:59:19
Skoro před každou ryze zdvořilostní návštěvou se cítím jako Bohuslav Sobotka v Lánech s kytkou pro paní Ivanu Zemanovou a mumlající pod fousy -to nám ten nový rok pěkně začíná.

Na přátelské posezení s kamarády a kamarádkami přijdu už dopředu natěšený se zvýšenou hladinou endorfinů v krvi, oblečen v tom, v čem se nejlépe cítím /bavlněné tričko s nápisem – Puma legendary sport company- a džíny v provedení slim za tři kila z Lidlu/ a připraven snášet i špatné počasí. Naproti tomu před zdvořilostní návštěvou se cítím asi stejně jako Bohuslav Sobotka s kytkou v ruce pro paní Ivanu Zemanovou a mumlající - to nám ten nový rok pěkně začíná.

Tím nechci říci, že před zdvořilostní návštěvou musím mít stejně sevřené pozadí jako náš expremiér, neboť až tak velký pesimista nejsem.. Ať tak nebo tak pro hostitele i pro hosty je klasická zdvořilostní návštěva spíše za trest.

Opruz začíná už doma. „Ukaž, co si vezmeš na sebe,“ přikáže mi žena. Postupně musím slevovat z mé představy nedbalé elegance ve stylu sympatického rošťáka Paula Belmonda a skončím v obleku jako nějaký níže postavený bankovní úředník se šlajfkou kolem krku. S již dopředu koupenou kytkou pro hostitelku, o které ani nevím jak vypadá, budu určitě vypadat tragikomicky, což je ještě horší než vypadat jenom tragicky či jenom komicky. S náladou pod psa mi nezbývá, než nevěřícně sledovat manželku, kterak vyskládává ze skříně asi patery šaty a neustále se mě ptá, jaké by si měla vybrat. Tím, že ji briskně schválím každou z předvedených kombinací, nic neurychlím a jen ji ještě více naštvu. Je přitom evidentní, že cílem jejího snažení ani není tak zalíbit se hostitelovi, jako spíš zastínit hostitelku a víceméně ji naštvat. Hostitelka je navíc v absolutní nevýhodě. Bez služebnictva je jen na ni, aby nachystala veškeré pohoštění a neblamovala se připáleným jablečným závinem nebo příliš řídkou smetanovou omáčkou. Na vlastní zkrášlení ji pak zbude jen minimum času. Zato se jí bude celý byt blyštět jak zrcadlo, nejvíce však samozřejmě klozetová mísa, která bude působit dojmem, že byla právě přivezena z koupelnového studia. Hra na hogo fogo, k čemuž máme my – příslušníci nižší střední třídy genetické sklony, může být narušena hned na začátku. Promenádu po červeném koberci, na kterém mělo vyvrcholit hodinové snažení manželky, například zhatí útok domácího psa. Čtyřnohá bestie i když malá, přesto má ostré zuby. „Nebojte se, on nekouše.“ Bezbranní jsme však víceméně všichni. My hyperkorektní hosté musíme předstírat, že stále protivněji štěkající ratlík je roztomilý a pán domu zase, že mu vůbec nevadí, že ho v baráku neposlouchá už ani ten prťavý pes. Atmosféru audience v Buckimhamském paláci však spíš naruší neštěkající pes – čichač. Sice nekouše, ale neomylně svou velkou mordou sjede příchozí hosty na nejvíce přirozenými vůněmi obdařeném místě, což je, nemá cenu to neříci, rozkrok.

Opravdový trapas na zdvořilostní návštěvě jsem však zažil jen jednou. Bral jsem tehdy nějaké léky, u kterých příbalový leták varoval, že u některých citlivějších jedinců může po požití alkoholu získat účinky antabusu, jehož účelem je i tomu největšímu ochlastovi zprotivit metlu lidstva v jakékoliv podobě a v jakémkoliv množství. Měl jsem na sobě vyzkoušeno, že já mezi citlivější jedince nepatřím a po pivu nebo dvou deci vína mi absolutně nic není. Nemohl jsem však tušit, že hostitel jako zlatý hřeb večera připravil otevření sedmičky s nejstarším archivním vínem své domácí vinotéky. Někde se doslechl, že jsem fajnšmekr zejména na těžké červené víno a kvůli tomu jsem byl loni v Toskánsku na degustačním poznávacím zájezdu a tam pil ta nejskvostnější vína, /což se ve skutečnosti rozhodně nestalo/ . „To, co vám teď nabídnu já, jste však určitě nepil!“ I přes mé chabé protesty se hostitel nedal odradit. Nastalá situace se mi zdála zcela praštěná. Kvůli mně chtěl odšpuntovat víno, které dvacet pět let zrálo v jeho sklepě. To už bylo skoro stejné, jako kdyby mi nabídl svou vlastní ženu, jak to prý dělávají Eskymáci. S opatrností hodnou ženisty deaktivujícího nevybuchlou minu, přinesl zaprášenou láhev /Merlot ročník 1979/, obřadně ji zbavil korku a pak její obsah začal přelévat do již připravené karafy, aby odstranil usazeniny na dně láhve a zároveň umožnil vínu ,celé čtvrtstoletí uvězněném jako džin v lahvi, rozvinout paletu svých vůní. Pohnutým hlasem mě vyzval, abych přičichl ke korku, jak se to dělává v těch nejlepších restauracích. S rozpaky jsem tak učinil. Průšvih. Korek páchl po starých ponožkách. Později jsem z odborné literatury zjistil, že zápach zapříčinil trichloroanisol. Tato látka dodává každému takto kontaminovanému vínu neopakovatelný odér zatuchliny kombinovaný s pachem nevětraného pelechu po křečcích. Kdybych nebyl na přísně zdvořilostní návštěvě, ale na přátelském posezení, tak právě v tom okamžiku by příběh skončil. Říci však hostitelovi krutou pravdu by znamenalo, že by nožem na krájení dortu spáchal okamžitě seppuku.

„Mohu nalít?“

„Myslím, že takovéhoto vína je pro mě škoda.!“

„To nechte na mně. To víno je určeno pro vybraný jazyk jako je váš.“

Přece když přeléval ty splašky do karafy, musel cítit, že tu rozhodně něco nehraje! Kdybych alespoň neměl v sobě ty léky, které se mohou mžikem změnit v účinné dávidlo. To už přede mnou stál pohár s archivním vínem. Obřadně jsem ho zdvihl, zadržel dech a napil se. Zůstal jsem však na půl cesty. Pach po křečcích na mě zapůsobil tak, že jsem přijal jejich způsob konzumace. Ponechal jsem víno pouze v ústní dutině. Řešení to bylo, ale tím pádem jsem pozbyl schopnosti mluvit. Zato jsem získal čas doběhnout na toaletu.

Když jsem se vrátil, bylo už po všem. Hostitel s malinovou červení hanby ve tváři se koktavě omlouval, zatímco jeho manželka vylévala Merlot ročník 1979 do dřezu. Masky byly rázem odhozeny a začali jsme si tykat. Zdvořilostní návštěva se proměnila v přátelské posezení.

Autor: Vilém Ravek | pondělí 9.9.2019 19:59 | karma článku: 17.53 | přečteno: 397x

Další články blogera

Vilém Ravek

Souboj mezi optimistou a pesimistou.

Předkládám záznam z průběhu souboje mezi optimistou a pesimistou. Zkuste rozhodnout, kdo vyhrál. Souboj je jen na tři kola. To dáte.

13.9.2019 v 11:06 | Karma článku: 11.25 | Přečteno: 221 | Diskuse

Vilém Ravek

Lepší je mít kapsu prázdnou, než v ní mít pětitisícovku.

Pro většinu platí, že i když pětitisícovku s Masarykem na lícní straně nikdy neviděli, přesto věří, že existuje. Rozhodně však není o co stát.

3.9.2019 v 16:10 | Karma článku: 22.73 | Přečteno: 676 | Diskuse

Vilém Ravek

Jak přijít s nabídkou kvalitního sexu a přitom nevyvolat všeobecnou paniku.

Prý bez tzv. „bizáru", který se údajně stal běžnou normou, to dnes ani v manželské posteli nejde. Jak však oživit sexuální život a nedopadnout jako Jaroslav Dušek ve filmu Pelíšky?

26.8.2019 v 14:51 | Karma článku: 26.30 | Přečteno: 895 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

Se sokoly za Jarmilkou

Už delší dobu ve mně zvučí jedna stará píseň. Polsko-ukrajinská záležitost, "Hej sokoly". 150 let starý skvost, jeho děj se odehrává v 17. st. za doby polsko-ukrajinské války.

17.9.2019 v 20:11 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 229 | Diskuse

Karel Trčálek

Myslivecká mafie a smrt krásných jelenů

Každou noc mě teď otravují jeleni svým troubením, jelikož mám tu smůlu, že nebydlím u žádné silnice. Ale tu a tam přece jen třeskne v noci výstřel a najednou je ticho

17.9.2019 v 17:32 | Karma článku: 8.59 | Přečteno: 229 | Diskuse

Blog Info

Poslední rozloučení s blogerem Janem Jílkem

Jak jistě většina blogerů ví, opustil nás na začátku prázdnin náš kolega Jan Jílek. Byl terapeutem, ale i režisérem, a jak jinak se s ním naposledy rozloučit než pozváním na uvedení jeho poslední hry.

17.9.2019 v 10:32 | Karma článku: 21.46 | Přečteno: 1120 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Cooey 82 a Ross Cadet 1912 – kanadské malorážky

Role kanadských ozbrojených sil během obou světových konfliktů je často opomíjena a neprávem přehlížena. V první i druhé světové válce totiž sehráli vojáci této země nezanedbatelnou roli.

17.9.2019 v 10:32 | Karma článku: 12.58 | Přečteno: 505 | Diskuse

Beata Krusic

Dnes jedna pro tebe, Pepíčku...( tam k nebi a dál....)

Včera na něj vzpomínám a dnes se dovídám, že už není mezi námi. Josef Šrámek, ta velká legenda a známá osobnost ve své profesi. Josef Šrámek, český diskžokej.

17.9.2019 v 9:48 | Karma článku: 8.72 | Přečteno: 353 | Diskuse
Počet článků 116 Celková karma 21.15 Průměrná čtenost 1220

Glosátor dění kolem nás, který se pokouší hledat perličky na dně, i když tuší, že tam najde /většinou/ něco zcela jiného. Někdy se však zadaří.

Najdete na iDNES.cz